Formovanie mobility budúcnosti pomocou technológie.

Technológie pre mobilitu budúcnosti, ktoré vyvíja Hyundai, umožnia ľuďom inovatívny životný štýl a zmenia spôsob dopravy. Naším cieľom je vytvoriť ekosystém, ktorý prepája všetky typy mobility – na zemi a vo vzduchu.

Inteligentný poskytovateľ riešení mobility.

Na podporu tejto transformácie Hyundai výrazne investuje do vývoja prelomových nových technológií ako autonómna jazda, umelá inteligencia (AI), mestská vzdušná mobilita (UAM), inteligentné továrne a robotika.

Koncentrované na človeka

Mestá budúcnosti nás oslovujú.

Naša vízia digitálne prepojeného mobilného mesta budúcnosti zahŕňa tri riešenia mobility: mestskú vzdušnú mobilitu UAM (Urban Air Mobility), vozidlá na rozličné účely PBV (Purpose Built Vehicles) a základňu, ktorá vytvára dôležité prepojenie medzi týmito službami, spolu s priestorom na voľný čas a oddych. UAM zabezpečujú cestovanie na veľké vzdialenosti v meste z jednej základne na druhú. Na základni môžu pasažieri prestúpiť do PBV, ktoré ich dopravia do konečného cieľa cesty.

Vízia Hyundai mestskej mobility budúcnosti s prostriedkami Urban Air Mobility a Purpose Built Vehicles.

UAM

Mestská vzdušná mobilita.

Ostatné trendy urbanizácie zaťažili miestnu dopravnú infraštruktúru, znížili efektivitu, zvýšili náklady a viedli k väčšiemu preťaženiu premávky. Mestská vzdušná mobilita UAM (Urban Air Mobility) zdvíha mobilitu z úrovne zeme a umožňuje cestovanie vzduchom v elektrických osobných vzdušných vozidlách PAV (Personal Air Vehicles) s kolmým štartom a pristátím. 

Štyri piliere UAM: bezpečné, tiché, dostupné a orientované na pasažierov.

 1. Pre bezpečnosť majú osobné vzdušné vozidlá PAV konštrukciu s viacerými rotormi, zabezpečujúcu viacúrovňovú redundanciu pre bezpečnú prevádzku. Pre zvýšenie bezpečnosti bude pre každého pasažiera nainštalovaný padákový systém.
 2. Konštrukcia PAV je prispôsobená pre nízku úroveň hlučnosti, preto sú vhodné pre dopravu v meste a poskytujú rovnaký komfort pasažierom, ako aj chodcom na zemi.
 3. UAM budú dostupné vďaka know-how značky Hyundai v oblasti automobilovej výroby a využívania ľahkých karbónových kompozitových materiálov. Aerodynamický dizajn prispeje k zníženiu prevádzkových nákladov.
 4. Interiér UAM bol navrhnutý s dôrazom na komfort pasažierov a ich konektivitu, preto je cestovanie príjemným zážitkom.
Štúdia PAV Hyundai S-A1 pre mestskú vzdušnú mobilitu s piatimi sedadlami.

Štúdia S-A1.

S-A1 má v kabíne 5 miest vrátane pilota. V počiatočnej fáze predaja bude vzdušné vozidlo ovládané pilotom, neskôr s rozvojom technológie dostane autonómne riadenie. 

 1. Predný pohľad na štúdiu S-A1 Personal Air Vehicles (PAV) pre mestskú vzdušnú mobilitu.

  Technické údaje

  S-A1 má celkové rozpätie 15 metrov a dĺžku trupu 10,7 metra. Konštrukcia s ôsmimi rotormi umožňuje zvislý štart a pristátie, bez potreby rozjazdovej plochy. S elektrickým pohonom môže prepraviť päť osôb vrátane pilota na vzdialenosť do 100 km. Batérie sa zrýchlene nabíjajú počas nastupovania a vystupovania pasažierov. Cestovná rýchlosť je 290 km/h. 

 1. 1
 1. Detailný pohľad na dizajn rotora štúdie PAV S-A1 značky Hyundai.

  Decentralizovaný elektrický pohon.

  PAV pracuje s decentralizovaným elektrickým pohonom, ktorý nezávisle poháňa jednotlivé rotory samostatnými elektromotormi. Aj keby jeden rotor vypadol, PAV môže bezpečne letieť naďalej. Pre minimalizáciu hlučnosti sú rotory menšie ako pri bežnom vrtuľníku a sú dynamicky zapínané/vypínané podľa letových podmienok.

 1. 1

PBV

Vozidlá na rozličné účely Purpose Built Vehicles pre pozemnú dopravu.

Kým UAM môžu voľne lietať na oblohe nad našimi mestami, čo sa stane s vozidlami na zemi? Odpoveď sa volá vozidlá na rozličné účely PBV (Purpose Built Vehicles), mnohoúčelové riešenia mobility šetrné z životnému prostrediu, ktoré využívajú autonómnu jazdu na prepravu osôb do ich cieľových destinácií. Sú tiež prepojené so základňou, ktorá slúži ako prestupné miesto medzi pozemnou a vzdušnou dopravou.

 1. PBV značky Hyundai na mestskej ulici.

  Prispôsobené modernému životnému štýlu.

  Vozidlá PBV pokrývajú široké spektrum životných štýlov budúcnosti s neobmedzenými možnosťami personalizácie. Majú konštrukciu pojazdnej plošiny s nastaviteľnou dĺžkou od 4 do 6 metov. Funkcie plne autonómnej jazdy umožňujú rozličné využitie od personalizovaného životného priestoru po verejný dopravný prostriedok.

 1. 1
 1. Pohľad do interiéru vozidla na rozličné účely PBV značky Hyundai s mužom pozerajúcim televíziu.

  Rozličné využitie.

  PBV majú rozličné tvary a funkcie vychádzajúce z konkrétneho účelu použitia, ktoré siaha od osobnej dopravy po kliniky, kaviarne, obytný priestor a prepravu nákladu, čím umožňujú v budúcnosti bezkontaktnú logistiku. 

 1. 1
 1. Modulárna konštrukcia PBV značky Hyundai.

  Modulárny dizajn.

  Konštrukcia PBV je modulárna a umožňuje rozličné individuálne úpravy. Horný a dolný modul karosérie sa dajú úplne demontovať a veľkosť vozidla je variabilná. Interiér môže byť vybavený podľa individuálnych preferencií, čím je možné vytvoriť viac obytný priestor ako vozidlo.

 1. 1
 1. PBV značky Hyundai združujúce sa do skupín v mestskom prostredí.

  Zabezpečenie blaha pasažierov a chodcov.

  Funkcia združovania umožňuje PBV inteligentne jazdiť po najvhodnejšej trase. Združovanie je metóda, pri ktorej vozidlá vytvoria skupinu s optimálnymi odstupmi a komunikujú navzájom, aby skupinu optimálne prispôsobili aktuálnej situácii v premávke. Združovanie znižuje riziko dopravných nehôd a očakáva sa, že prinesie inovatívne zmeny do osobnej dopravy a podporí tiež širšiu logistiku v mestách budúcnosti.

 1. 1
 1. PBV značky Hyundai na ulici v skupine so špeciálnym nabíjacím vozidlom.

  Elektrické vozidlá so solárnym pohonom.

  Na streche PBV sú solárne panely dobíjajúce batériu elektrického pohonu. Pomocou špeciálneho dobíjacieho vozidla sa PBV môžu dobíjať aj počas jazdy v skupine.

 1. 1

Základňa

Priestor mobility prepájajúce UAM a PBV.

Základňa je prepájacím priestorom, ktorý má na hornom poschodí pristávaciu plochu pre osobné vzdušné vozidlá PAV a na prízemí stojiská pre PBV, ktoré môžu prichádzať a odchádzať rozličnými smermi. Základne sa dajú transformovať na ľubovoľné množstvo nových priestorov, podľa počtu pripojených PBV.

Základňa Hyundai s pristávacou plochou pre PAV a stojiskom pre PBV.

Kultúrne základne.

Základňa sa dá premeniť na kultúrny komplex pripojením PBV, ktoré fungujú ako koncertné sály, kiná a múzeá. 

Detailný pohľad na základňu Hyundai s pristávacou plochou pre PAV a stojiskami pre PBV.

Zdravotné základne.

Iným príkladom flexibility základne je jej využitie pre zdravotníctvo prepojením PBV so zdravotníckymi službami vo forme kliník, lekární a pracovní lekárov do jedného priestoru.

Robotaxi

Robotaxi.

Robotaxi je služba mobility, pri ktorej najbližší autonómny taxík vyzdvihne pasažierov a odvezie ich do želaného cieľa. Hyundai plánuje vyvinúť úplne autonómne jazdiaci systém, ktorý bude dostupný od roku 2022. Chceme tento systém poskytnúť aj iným globálnym automobilovým výrobcom a výrobcom robotických taxíkov.

Služba mobility Robotaxi značky Hyundai s autonómnymi taxíkmi.