Elektromobily sa tešia čoraz väčšej obľube. Elektrická energia, ktorá ich poháňa, je totiž podstatne lacnejšia než benzín a aj šetrnejšia voči životnému prostrediu. Napriek tomu, že elektrické autá nie sú žiadnou novinkou, to, ako fungujú pre mnohých naďalej zostáva záhadou.

Čo je hnacou silou elektromobilu?


Elektrické auto alebo EV využíva pre svoj pohon motor poháňaný elektrickou energiou, ktorú počas jazdy čerpá z akumulátora (batérie). Ten musí byť pravidelne nabíjaný z externého zdroja (nabíjacia stanica alebo domáca zásuvka). Čím väčšou batériou elektromobil disponuje, tým väčší je aj jeho dojazd. Časť energie však dokáže získať počas jazdy pri brzdení. Dochádza vtedy k premene kinetickej energie na využiteľnú energiu (rekuperácia). Napríklad Hyundai IONIQ Electric disponuje modifikovanou batériou s kapacitou 38,3 kWH, ktorá zvládne až 311 km na jedno nabitie. Hyundai KONA Electric vo verzii so 64 kWh batériou umožňuje dojazd až 449 km.

Ako efektívny je elektromotor v porovnaní so spaľovacím motorom?

Jednou z najväčších výhod elektromotorov je ich účinnosť. Prevod elektrickej energie na mechanickú je pri asynchrónnom motore možné dosiahnuť až s 90 % účinnosťou. Spaľovací motor energiou plytvá omnoho viac. Jeho účinnosť prevodu je medzi 25 až 34 %. Účinnosť pohonu pri elektromobiloch závisí aj od kvality jednotlivých palivových článkov. Tá sa odlišuje v závislosti od použitej technológie (NiMH, olovo, Li-ion, Li-pol).

Aké ďalšie výhody má elektrický motor?

Elektromotor má oproti klasickým spaľovacím motorom kompaktné rozmery, vďaka čomu sa dá umiestniť dokonca aj priamo na nápravu elektromobilu. Častejšie ho však nájdete v zadnej časti vozidla, napríklad pod sedadlami. V tomto prípade môže mať elektromobil až dva batožinové priestory - vpredu a vzadu. Moderné elektrické autá spravidla majú batérie pripevnené k podlahe. Znižuje sa tak ťažisko vozidla, čo má veľký vplyv na stabilitu, a tým pádom aj na bezpečnosť. Ak patrí medzi vaše priority, odporúčame zvážiť prvé elektrické kompaktné SUV v Európe, Hyundai KONA Electric.

Aké sú prevádzkové náklady elektromobilu?

Elektromobily majú v porovnaní s benzínovou a naftovou konkurenciou obrovskú výhodu. Náklady na nabíjanie elektromobilu závisia od miesta bydliska, dodávateľa energie, miesta nabíjania a aj druhu používaného elektrifikovaného vozidla. Oproti benzínu však stále ušetríte. Náklady zaplatené dodávateľovi elektrickej energie za nabíjanie elektrifikovaného vozidla sú totiž podstatne nižšie ako za tankovanie konvenčného automobilu benzínom. Napríklad dobitie modelu KONA Electric (64 MWh) s dojazdom vyše 400 km vo vašom domove vás vyjde približne na 9 eur, pričom za doplnenie batérie rýchlonabíjačkou zaplatíte asi 28 eur*.

Ako prebieha servis elektromobilu?

Servis elektrického auta však zďaleka nie je taký náročný, ako u konkurencie so spaľovacím motorom. Je to hlavne vďaka konštrukčne jednoduchšej pohonnej jednotke elektromobilu. Servisná kontrola elektromobilu obyčajne pozostáva z kontroly pneumatík a doplnenia vody do ostrekovačov. Môžete si dať skontrolovať aj brzdy, ktoré sú však oproti vozidlám s palivovým motorom namáhané omnoho menej. Chladiacu kvapalinu by ste mali meniť každé 4 roky.

Ako vybrať vhodný elektromobil?

Premýšľate nad kúpou elektromobilu, ale neviete, ktorý sa vám oplatí najviac? Pred konečným rozhodnutím zvážte to najpodstatnejšie. Nachádza sa vo vašom okolí nabíjacia stanica? Preferujete expresívny dizajn modelov SUV alebo vás zaujal konzervatívnejší Liftback?

*Počítané s cenou 150 € / MWh pri domácom nabíjaní a 450 € / MWh pri nabíjaní rýchlonabíjačkou.